PODPOŘTE NÁSKONTAKTY

Vadilo nám, že se výrobky krátce po uplynutí záruční doby rozbijí a často nejdou opravit. Opravářů a servisů stále ubývá a současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový výrobek. Ten starý končí zbytečně na skládce a my abychom letěli do obchodu pro další, třeba na super výhodné splátky. A opět nekvalitní. Proto jsme se rozhodli to změnit. Za pomoci silných partnerů z řad firem, statní správy, neziskových organizací, jednotlivců i nadnárodních organizací jsme založili spolek Opravme Česko. Cílem Spolku je sdružovat všechny relevantní partnery se stejnými cíli, kterými jsou především prevence vzniku odpadu a přechod na cirkulární ekonomiku. Chceme, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice, tedy aby se opravovaly a pokud už doslouží, aby byly odevzdány k odborné recyklaci. Chceme, aby se prodávaly a vyráběly především kvalitní a opravitelné výrobky a bojovat tak proti masové produkci šmejdů na jedno použití a tzv. "kazítkům".  Tím vším chráníme cenné nerostné suroviny a přírodě ulevujeme od skládek.

Víme jak na to:

1. Osvěta mezi spotřebiteli

Všechno záleží na nás, spotřebitelích. Buď si necháme líbit, že musíme měnit rychlovarnou konvici a další výrobky každé dva roky, nebo to změníme. V tomto ohledu je nejdůležitější osvěta. Spouštíme tedy celoplošnou mediální a internetovou kampaň a po celé republice budeme pořádat opravárenské a osvětové akce Opravme Česko. Vyrábět a prodávat šmejdy prostě není v pořádku. EU má nedostatek nerostných surovin a výrobky zbytečně končí brzy v odpadu. Díky našim datům se budeme snažit, aby se zákazník lépe orientoval v tom, jaké výrobky lze snadno opravit nebo takzvaně „upgradovat“, a které jsou naopak odsouzeny k rychlé zkáze. Bude na něm, co si vybere. Jak vybrat kvalitní výrobek vám napovíme v našem DESATERU.

2. Motivace výrobců a prodejců

Vše ale začíná už u výroby. A my jsme dnes zaplaveni nekvalitním zbožím krátké trvanlivosti. Cestou je podle nás motivace. Chceme motivovat výrobce, zejména české a evropské, aby vyráběli kvalitně. Bude to jejich konkurenční výhoda na trhu. Pokud bude zákazník s jejich produkty spokojen, koupí ho znovu. Stejně tak chceme pracovat s prodejci, aby měli v sortimentu výhradně kvalitní značky s vysokou opravitelností. Jejích zákazníci se k nim budou rádi vracet a tak o zisk dle našeho názoru v dlouhodobějším horizontu nepřijdou. Budeme z našich dat pravidelně vydávat žebříčky opravitelnosti výrobků. Výrobci a prodejci, kteří se zaměří na výrobky s lepší opravitelností, budou naším partnerem Sdružení českých spotřebitelů pravidelně oceňováni certifikátem kvality Životnost PLUS. Na druhé straně budeme zveřejňovat "šmejdy roku", tedy výrobky, které jsou úmyslně konstruovány tak, aby opravit nešly. Momentálně v tomto ohledu spolupracujeme s největším českým eshopem Alza či s francouzským výrobcem kvalitního a opravitelného elektra Groupe SEB, dodavající na český trh například značky jako Rowenta, Tefal či Krups.

      3. Nevyhazujme, opravujme

Pokud se výrobek přeci jen rozbije, pokusme se ho opravit. Opravárenství přímo předchází vzniku odpadu tím, že výrobek vydrží déle v ekonomice. Opravy také chrání planetu před znečíštěním z nadvýroby, klimatickými změnami, šetří zdroje a vytváří specializovaná lokální pracovní místa. Proto opravujme. Sobě, přátelům. Na webu je spousta návodů. Pokud si na to netroufnete a neznáte v okolí žádného opraváře, lze využít webovou aplikaci Opravárna, kterou provozuje partnerská organizace spolku, Opravárna s.r.o. Najdete prostřednictvím ní opraváře v blízkém okolí za nejnižší cenu. Momentálně čítá přes 1800 zaregistrovaných opravářů a servisů po celé republice. Hobby opraváři si hravě poradí téměř se vším, co už odborné servisy nechtějí dělat. Například se starším elektrem, kuchyňskými spotřebiči apod. Odborné servisy zase v krátké době opraví mobilní telefony, počítače, tablety atd. Ve větších městech dostává nyní zákazník i více než 5 nabídek na opravu, takže si může na základě hodnocení od ostaních zákazníků a nabídnuté ceny vybrat nejvýhodnější nabídku od opraváře ve svém blízkém okolí. Aplikace tedy dokáže najít opravu téměř na cokoliv, co opravit lze. A to nejjednodušším způsobem. Síť se navíc neustále rozšiřuje o nové opraváře a servisy. Opravárna se zavázala darovat polovinu zisku z oprav na osvětové aktivity spolku Opravme Česko.

     4. Změna zákonů

Přestože nejsme zastánci zbytečných regulací, zde je na místě. Volný trh nedokáže zabránit ničení životního prostředí ani účinně bojovat se změnami klimatu. Aby se věci daly opravdu do pohybu, bude tedy třeba změnit i zákony. V ČR stále končí 45 % odpadu na skládkách. Pomoct může lepší opravitelnost výrobků. V tomto je prozatím nejnadějnější EU legislativa o ekodesignu platná od března 2021. Od tohoto data musí všechny výrobky v daných kategoriích (prozatím bílé elektro jako ledničky, pračky, myčky a také displeje) dodané na trh EU splňovat určité parametry. Těmi hlavními jsou aby šly snadno rozmontovat a bez poškození smontovat. Výrobci také musí po uritou dobu (až 10 let) dodávat náhradní díly a schémata k opravám. Díly a schémata nebudou přístupné jen autorizovaným servisům, ale i tzv. odborným opravnám. Některé díly (např těsnění k pračkám) budou dokonce přístupné i domácím opravářům - amatérům. Více informací k legislativě lze nalézt na stránkám Ministerstva průmyslu.

 

 

Těmito kroky chceme postupně zvyšovat opravitelnost výrobků. Neděláme si iluze, že to bude za rok. Je to práce na mnoho let. Ale společně se silnými hráči na trhu máme dobře nakročeno na to současný stav změnit. Díky partnerství se společností Asekol, zabývající se zpětným odběrem elektronických výrobků, budeme navíc také společně usilovat o to, aby vysloužilé výrobky neskončily na skládce, ale na recyklačních linkách. Nejlepší je, když odpad vůbec nevznikne. Když už vznikne, měl by se recyklovat. Mapu červených kontejnerů na sběr elektroodpadu najdete ZDE.

 

Podpořte nás

Máme nelehký úkol. Změnit zažité spotřebitelské chování Čechů, zkultivovat trh a bojovat proti levným neopravitelným šmejdům. Na to bude potřeba hodně úsilí, lidí i financí. Proto budeme rádi za vaší pomoc. Dary od lidí a příspěvky od firem jsou důležitým zdrojem financí spolku a budou v plné míře využity na osvětovou činnost spolku. Hospodaření bude transparentně zveřejňováno formou výročních zpráv. Je několik možností, jak nás podpořit. 

Pro jednotlivce

 

Opravme Česko je na Darujme.cz. Stačí vybrat libovolnou částku a zaplatit kartou, převodem či přes Pay U. Lze nastavit i pravidelnou měsíční podporu. Po zaplacení vám automaticky přijde potvrzení o daru, díky čemuž si můžete snížit daňovou zátěž.

Pro firmy

Pokud jste firma a přemýšlíte podobě jako my, připojte se k nám jako partner či sponzor projektu nebo se můžete po schválení členskou schůzí rovnou stát členem spolku, podílet se na dalším směřování spolku, kampaních, připomínkovat legislativu v oblasti prevence vzniku odpadu apod. Pomůžeme Vám také nastavit vaše CSR aktivity, zlepšit vnímání značky, ale především společně vymyslíme, co ještě může Vaše společnost udělat pro životní prostředí a minimalizaci odpadu.

 

Sdílejte, lajkujte :)

Nejsnadněji pomůžete i šířením této stránky na Vašich sociálních sítích ;) Děkujeme za vše

Partneři projektu

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Fotogalerie

Kontakty

Opravme Česko z.s.
IČ: 07620179, stanovy spolku
Sídlo: K Vejvoďáku 1202, Praha - Zbraslav

Mgr. Jan Charvát, předseda spolku

Bc. Lucie Charvátová, zakládající člen 

Kontakt:
honza@opravarna.cz
725 483 292

   

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. (Více na: www.sfzp.cz a www.mzp.cz). Ministerstvo životního prostředí a Statní fond životního prostředí České republiky neodpovídají za věcný a formální obsah informací, které příjemce podpory zveřejní v rámci realizace podporovaného projektu. Autoři projektu spolupracují také s kanceláří OSN v Praze, projekt zapadá do tzv. Cílů udržitelného rozvoje, konkrétně na lokální úrovni pomáhá naplňovat globální cíl číslo 12 - udržitelná výroba a spotřeba.

Opravme Česko z.s. je neziskovou organizací ověřenou společností Techsoup a způsobilou tak využívat služeb Google for Nonprofits.